2025. gada 28. martā notika „Tekstu laboratorijas” radošās rakstniecības nodarbība „ Teksta leksika. Nebaidīties no vārdiem”.
2025. gada 28. martā e-konferenču platformā ZOOM notika „Tekstu laboratorijas” radošās rakstniecības nodarbība „Teksta leksika. Nebaidīties no vārdiem”, kuru vadīja latviešu literatūrzinātniece, dzejniece, redaktore, literatūrkritiķe Sandra Ratniece.
Nodarbībā tika aplūkotas leksikas grupas, kas ir būtiskas ne vien topošajiem autoriem, bet arī katram valodas lietotājam un viņu izpratnei par valodu, vārdu krājuma paplašināšanai: sinonīmi, antonīmi, dialektismi, vecvārdi, žargonismi un citas. S. Ratniece uzsvēra, ka īpaša nozīme leksikā ir frazeoloģismiem, kas bagātina valodu ar izteiksmīgām frāzēm. Tās paver iespēju gan precīzāk izteikt domas, gan akcentēt emocionālo dziļumu un kultūras nianses. Uzmanība tika pievērsta jaunvārdiem, kas mūsdienās ir sevišķi aktuāli, jo atspoguļo sabiedrības dinamiku un attīstību, tika aplūkoti veiksmīgu un neveiksmīgu jaunvārdu piemēri.
Literatūrzinātniece piedāvāja ne tikai teorētiskas zināšanas, bet arī praktiskus uzdevumus, lai dalībnieki varētu pielietot iegūtās atziņas, izvēloties piemērotu leksiku dažādās rakstniecības formās un izprastu tās daudzveidības lomu tekstā.
Nākamā radošās rakstniecības nodarbība „Stila figūru lietojums tekstā”, kuru vadīs latviešu literatūrzinātniece, dzejniece, redaktore, literatūrkritiķe Sandra Ratniece, notiks 11. aprīlī plkst. 18.00.
Lai iegūtu vairāk informācijas vai pieteiktos nodarbībām, aicinām apmeklēt mūsu mājaslapu: www.tekstlab.lv
Sekojiet līdzi TekstLAB aktualitātēm arī Facebook vietnē www.facebook.com/tekstlab.lv
Programmu „Tekstu laboratorija” īsteno Daugavpils Universitātes Mūžizglītības, kultūras un zinātnes komunikācijas biedrība „Intelekta parks” ar LR Kultūras ministrijas finansiālu atbalstu sadarbībā ar Latvijas Rakstnieku savienību (Līdzdarbības līgums Nr. 2025/1.17-LA-SAD-1 „Par atsevišķu valsts pārvaldes uzdevumu veikšanu Latvijas profesionālās literārās rakstniecības tradīcijas apguves nodrošināšanai un attīstībai Latgales reģionā”).