2025. gada 14. martā notika „Tekstu laboratorijas” radošās rakstniecības nodarbība „Dzejas muzikalitāte”.
2025. gada 14. martā e-konferenču platformā ZOOM notika „Tekstu laboratorijas” radošās rakstniecības nodarbība „Dzejas muzikalitāte”, kuru vadīja izcilais latviešu dzejnieks, atdzejotājs un tulkotājs Guntars Godiņš.
Nodarbības laikā G. Godiņš atklāja pārsteidzošu dzejas pasauli un sniedza ieskatu savās atziņās par to, kā ritms un skaņu spēle veido emocionālo atmosfēru un ietekmē dzejas uztveri.
Runājot par lirikas skanisko efektu, viņš pieminēja igauņu dzejnieka Hando Runnela vārdus: “Viena no svarīgākajām iezīmēm, kas uzrāda dzejas atšķirību no prozas, ir tā, ka dzeja ir iecerēta uztveršanai skandējumā”. Lasot un analizējot daudzveidīgus piemērus, G. Godiņš stāstīja par valodas skaniskumu latviešu, igauņu un somu tautasdziesmās, raksturoja Viļa Plūdona dzejas muzikalitāti, kā arī izvērtēja Jāņa Steika, Egīla Plauža, Jura Kronberga lirikas īpatnības.
Īpaša uzmanība tika pievērsta jautājumam par to, kā tulkot dzeju. Nodarbības noslēgumā dalībnieki tika aicināti pārbaudīt savus spēkus dzejas rakstīšanā un atdzejošanā, izmantojot skaņu un ritmu, lai pastiprinātu teksta izteiksmīgumu. G. Godiņš norādīja, ka, atdzejojot liriku, nereti tiek veidoti jauni vārdi, jo valoda ir klātesoša mūsu zemapziņā, valoda ir dziļāka, nekā mēs domājam. Tā var palīdzēt būt brīvam, radoši izpausties, būt individuālam.
Nākamā radošās rakstniecības nodarbība „Teksta leksika. Nebaidīties no vārdiem.”, kuru vadīs latviešu literatūrzinātniece, dzejniece, redaktore, literatūrkritiķe Sandra Ratniece, notiks 28. martā plkst. 18.00.
Lai iegūtu vairāk informācijas vai pieteiktos nodarbībām, aicinām apmeklēt mūsu mājaslapu: www.tekstlab.lv
Sekojiet līdzi TekstLAB aktualitātēm arī Facebook vietnē www.facebook.com/tekstlab.lv